fbpx

Usunięcie zaworu EGR to najprostszy i najtańszy sposób, aby raz na zawsze pozbyć się problemów z tą częścią samochodu. W Punkcie Mocy w Chojnicach zajmujemy się tym już od 10 lat. Do naszego serwisu trafił już niejeden samochód, w którym odkryliśmy zawór EGR oraz kolektor ssący (dolotowy) pełne zanieczyszczeń. Zabrudzeń było tak dużo, że samochód stracił moc i pojawiło się niebezpieczeństwo przedostania osadu do silnika.

Co to jest zawór EGR?

EGR jest skrótem od angielskiej nazwy Exhaust Gas Recirculation, oznaczającej układ recyrkulacji spalin. Zawór EGR, który jest częścią tego układu, otwierany jest po to, aby część spalin cofała się do układu dolotowego. W efekcie w komorze spalania jest mniej tlenu,a proces spalania spalin trwa dłużej. Samochód traci moc, ale emituje też mniej tlenku azotu.

zawór erg

Podczas ciągłej jazdy z jedną prędkością kierowca nie odczuwa, że zawór się otworzył. Inaczej dzieje się podczas jazdy po mieście, gdy auto raz zwalnia, raz przyspiesza.

Objawy awarii zaworu EGR?

  • samochód często traci moc,
  • samochód nie pracuje równo na wolnych obrotach lub gaśnie,
  • nie można uzyskać pełnej mocy silnika,
  • zawór EGR był kilka razy czyszczony, ale i tak ciągle się zacina,
  • z rury wydechowej wydobywa się czarny dym,
  • wymieniony zawór EGR ponownie się zepsuł,
  • zapalają się lampki na tablicy wskaźników, dotyczące pracy silnika,
  • pojawiły się błędy o kodach: p0102, p0103, p0400, p0401, p0402, p0403, p0404, p0405, p0406, p0407, p0408, p0409, p0490, p1412.

Dlaczego dochodzi do awarii zaworu EGR?

Główną przyczyną awarii zaworu EGR jest jego zanieczyszczenie. Nagar, czyli dość twardy osad, powstały z niedopalonych cząstek paliwa i oleju, osadza się w kolektorze dolotowym i zaworze EGR. Im więcej osadu, tym większe ryzyko, że dostanie się on również do silnika. Zawór uszkadzają też spaliny, które mogą wypalić wnętrze EGR.

Kiedy usunąć zawór EGR?

W starszych modelach samochodu zazwyczaj wystarczy tylko oczyścić zawór EGR i kolektor dolotowy, aby znów działały bez zarzutu. Taka operacja jest o tyle ryzykowna, że nigdy nie ma pewności jak szybko zanieczyszczenia ponownie zaczną gromadzić się w zaworze i utrudniać jego pracę. Wówczas konieczna będzie kolejna wizyta w serwisie i ponowne czyszczenie EGR. Znacznie prościej – i w efekcie taniej – jest usunąć zawór EGR tak, aby nie przysparzał on już więcej problemów.

W przypadku nowszych modeli aut, które trafiają do naszego serwisu w Chojnicach, od razu odradzamy czyszczenie zaworu EGR. Zazwyczaj jest to bowiem bezcelowe działanie. Zawory EGR w nowych modelach samochodów są trudno dostępne i mają bardzo skomplikowaną konstrukcję. Zdarza się, że zawór EGR w kilkuletnim aucie jest wykonany z gorszych komponentów niż zawór zamontowany w znacznie starszym pojeździe. Co oznacza, że szybciej się zużywa i jest bardziej narażony na uszkodzenie – np. na wypalenie spalinami.Czyszczenie takiego zaworu może być tylko niepotrzebnym wydatkiem, bo EGR znów będzie szybko zapchany. A kierowca, który dopiero co zapłacił za jego czyszczenie, kolejny raz będzie borykać się z awarią. Co więc zrobić? Usunąć, czyli wyprogramować zawór EGR. Spaliny nie będą już kierowane do zaworu. Nie dojdzie więc do jego zanieczyszczenia i uszkodzenia. Kierowca nie będzie musiał obawiać się kolejnej usterki.

Na czym polega usunięcie EGR?

W serwisie Punkt Mocy w Chojnicach fizycznie nie usuwamy zaworu EGR z samochodu. Usunięcie zaworu EGR polega na jego wyłączeniu, czyli wyprogramowaniu. W tym celu podłączamy się do komputera sterującego samochodem i wprowadzamy zmiany w sterownikach. Auto przestaje korzystać z EGR, a zawór pozostaje cały czas zamknięty. Dzięki temu nie dostają się do niego spaliny i zanieczyszczenia. A samochód z usuniętym w ten sposób zaworem EGR zyskuje moc.

Co zyskujesz po usunięciu zaworu EGR?

zawsze zamknięty zawór EGR, do którego nie dostają się zanieczyszczenia i spaliny,
większa moc samochodu,
pewność, że nie poniesiesz wysokich kosztów wymiany EGR.

Jeżeli chcesz usunąć EGR, odwiedź Punkt Mocy w Chojnicach. Zapraszamy do kontaktu!

MASZ PYTANIA, ODNOŚNIE OFERTY? CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? ZADZWOŃ

+48 787 980 650

Kontakt