Silniki wysokoprężne do prawidłowego działania potrzebują odpowiednio wysokiego ciśnienia oraz temperatury w komorach spalania. Warunki te powodują powstawanie szkodliwych tlenków azotu. Aby chronić środowisko oraz utrzymać wysokie parametry diesla można zastosować systemy SCR z preparatem AdBlue. Jednak cały system AdBlue bardzo często się psuje, dlatego wielu kierowców podejmują decyzję o jego usunięciu. W przypadku usunięcia AdBlue zapraszamy do Punktu Mocy w Chojnicach, gdzie profesjonalni fachowcy szybko uporają się z całym systemem.

jak działa adblue

Sprawdź jak działa AdBlue

Czym jest AdBlue i jak działa

AdBlue to roztwór w 32,5% mocznika i 67,5% wody demineralizowanej, który gromadzony jest w osobnym zbiorniku. Wpływa on na proces oczyszczania spalin ze szkodliwych tlenków azotu (NOx).

Gdzie znajduje się wlew do zbiornika AdBlue

Wlew najczęściej umieszczony jest obok wlewu paliwa, a jego nakrętka ma niebieski kolor. Niektóre modele samochodów mają umieszczony wlew AdBlue w bagażniku obok koła zapasowego, niekiedy wlew AdBlue znajduje się w komorze silnika.

Jak tankować płyn AdBlue?

Najważniejsze jest to, aby uzupełniać go od czasu do czasu w specjalnym zbiorniku. Każda stacja paliw posiada w swojej ofercie AdBlue. Można go znaleźć w dystrybutorze lub osobnych pojemnikach. Pełny zbiornik AdBlue wystarcza na pokonanie kilku lub kilkunastu tysięcy kilometrów. Cena za litr roztworu mocznika waha się od 1,80- 2,00 złotych za litr. Zatem pełne tankowanie to koszt około 20- 40 złotych płynu nalewanego z dystrybutora.

jak tankować adblue

Tankowanie AdBlue może uszkodzić karoserię samochodu

Na co uważać używając AdBlue

W trakcie napełniania zbiornika płynem AdBlue należy zachować szczególną ostrożność, aby nie wylać jej na karoserię samochodu. Jeśli zdarzy się sytuacja, że płyn zostanie rozlany podczas tankowania, należy niezwłocznie zetrzeć ciecz. Płyn AdBlue posiada silne właściwości korodujące, dlatego też jego rozlanie może uszkodzić karoserię oraz zalane elementy pojazdu. Płyn AdBlue ma także dość ostry, nieprzyjemny zapach, dlatego rozlanie go na tapicerkę pozostawi ślad przykrego zapachu unoszącego się we wnętrzu pojazdu. Należy także pamiętać, że płyn AdBlue zamarza w temperaturze poniżej -11ºC, dlatego też płyn zmieni stan skupienia jeśli przez mroźną noc będzie znajdował się na parkingu pod gołym niebem. Producenci systemu SCR przewidzieli taką sytuację i zamontowali grzałki w zbiornikach, które po odpaleniu pojazdu szybko ogrzeją płyn. Jednak powstające kryształki lodu zatykają układ wtryskowy co może doprowadzić do uszkodzenia pompy.

Przyczyny nieprawidłowego działania AdBlue

System SCR oraz AdBlue potrafi dać się we znaki każdemu kierowcy. Jednym z najczęściej wybieranych opcji naprawy jest skuteczne, ale odwracalne usunięcie AdBlue. Najczęstszymi przyczynami nieprawidłowego działania systemu AdBlue jest:

  • zamarzanie płynu AdBlue w temperaturze poniżej -11ºC;
  • trwałe zatkanie przewodów i awarie wtryskiwacza;
  • krystalizacja płynu wskutek zamarzania i rozmrażania płynu.

problem z SCR? - usuń adblue

Problemy z AdBlue? Dowiedz się czy warto usunąć system SCR

Usuwanie AdBlue- programowe wyłączenie systemu SCR

Usunięcie AdBlue to sposób na trwałe i skuteczne pozbycie się problemu z całym systemem SCR. Fizycznie nadal zbiornik na AdBlue znajduje się w samochodzie, jednak jego usunięcie polega na przeprogramowaniu sterownika samochodu oraz uśpieniu całego systemu SCR z poziomu komputera.

 

Usuwanie AdBlue polega na programowym wyłączeniu systemu SCR za pomocą indywidualnie przygotowanej mapy dla każdego pojazdu. Jest to jeden z czynników, który umożliwia usunąć uporczywą awarię systemu SCR. Wśród metod usunięcia awarii AdBlue wyróżniamy:

  • diagnostyka komputerowa;
  • naprawa AdBlue;
  • serwis AdBlue;
  • emulator systemu AdBlue;
  • usunięcie i programowe wyłączenie AdBlue.

Indywidualna mapa

Podczas usuwania AdBlue tworzona jest autorska, indywidualna mapa, która odpowiada za wyłączenie systemu SCR z poziomu sterownika i oprogramowania komputera.

Podwójna diagnostyka komputerowa

Przed rozpoczęciem prac nad mapą pojazdu należy wykonać dokładną diagnostykę komputerową. Ta czynność powtarzana jest również po wykonaniu usługi, aby upewnić się, że usługa została prawidłowo wykonana.

Analiza i diagnoza pojazdu

W celu zachowania najwyższych usług świadczonych przez warsztaty samochodowe oferujące usunięcie AdBlue oferują także analizowanie i diagnozowanie pojazdu, aby upewnić się, że wszystkie usterki oraz błędy systemu zostały trwale usunięte.

 

Działanie AdBlue można skutecznie i bezpiecznie dezaktywować poprzez wyłączenie systemu sterownika silnika. W celu usunięcia AdBlue udaj się do Punktu Mocy w Chojnicach specjaliści raz na zawsze odłączą sterownik, a Ty nie będziesz musiał martwić się pojawiającymi się komunikatami na desce rozdzielczej, ani podróżować w trybie awaryjnym. Wyłączenie działania AdBlue nie wpływa na osiągi silnika i rozruch pojazdu.

 

Brak możliwości odprowadzenia mocznika oznacza niekorzystny wpływ na zmiany w całym układzie pojazdu. W takich przypadkach samochodem powinni zająć się profesjonaliści. Decyzja o wyłączeniu systemów dozowania i dezaktywowania systemu SCR spowoduje dezaktywowanie wszystkich czujników i pomp. Efekt wykonanych prac jest trwały, odwracalny, ale przywraca komfort jazdy.

 

Metoda usuwania AdBlue jest odwracalna i bezpieczna dla Twojego auta. Ta metoda wykorzystywana jest także w usunięciu usterki w pojazdach ciężarowych oraz maszynach budowlanych. Efektem usunięcia AdBlue jest brak konieczności ciągłego uzupełniania płynu, co przełoży się także na pozostałe elementy układu, np. zbiornik lub pompę. Wpływa to na obniżenie kosztów eksploatacji pojazdu, a także oszczędność pieniędzy podczas tankowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję politykę prywatności