Chipowanie auta pozwala w pełni wykorzystać możliwości samochodów. Pojazdy produkowane seryjnie z założenia są nieco ograniczane względem potencjału. Profesjonalny chiptuning i zwiększenie mocy silnika pozwala wydobyć z auta więcej – a wszystko to bez ingerencji w technologię pojazdu.

Na czym polega chiptuning, czyli dynamika skryta w kodzie

Odczuwalny wzrost dynamiki jazdy wynika – w przypadku chipowania – z wprowadzenia zmian w oprogramowaniu sterowania. Chiptuning jest więc konfiguracją, która optymalizuje proces wydobycia mocy z silnika. W efekcie, profesjonalne i bezpieczne dla auta wprowadzenie nowych parametrów przekłada się na:

  • wyższe osiągi pod względem prędkości
  • lepszy moment obrotowy
  • mniejszy poziom spalania
  • lepszą kontrolę dynamiki.

Jak wykonywany jest profesjonalny chiptuning?

Właściwą optymalizację parametrów silnika poprzedza zawsze analiza diagnostyczna. Obejmuje ona sprawdzenie bieżącego stanu silnika oraz możliwości zmiany jego możliwości. Niezbędne do tego jest badanie pojazdu przy wykorzystaniu hamowni podwoziowej.

Kluczowym elementem samochodu w kontekście chiptuningu jest ECU – Electronic Control Unit. Pod tajemniczym skrótem kryje się elektroniczny moduł sterujący, który ma nadzór nad prawidłową pracą silnika oraz poszczególnych elementów dodatkowych. Mikroprocesor zbierający dane z poszczególnych czujników samochodu ma dostęp do ustawień pojazdu z uwzględnieniem tzw. map pracy silnika – wartości obrotowej, standardów fabrycznych i innych danych kluczowych dla prawidłowego działania auta. Układ logiczny mikroprocesora działa tak, by – w oparciu o wszystkie informacje – dobierać bieżące parametry tak, by optymalizować działanie samochodu pod wszystkimi względami: od ekologii po jego dynamikę czy żywotność.

W ten sposób ECU staje się swoistym centrum zarządzania samochodem podczas eksploatacji. Z założenia jego działanie zaprogramowane jest tak, by nie wykorzystywać w pełni potencjału, jaki ma jego jednostka napędowa.

Elektroniczny tuning samochodu

Chipowanie auta poprzez zmianę wspomnianych map w komputerze polega m.in. na modyfikacji układu scalonego. Dotyczy to zróżnicowanych obszarów pamięci, a także dostrojenia oprogramowania czy sterownika. W ten sposób chiptuning można realizować na kilku poziomach: od standardowego i przeznaczonego do codziennej jazdy po tuning na poziomie zaawansowanym i opracowany z myślą o np. rywalizacji sportowej.

W wyniki analizy, wyspecjalizowana diagnostyka umożliwia modyfikację fabrycznych ustawień samochodu tak, by skuteczniej wykorzystać jego fabryczne możliwości. Tuning elektroniczny jest w pełni bezpieczny dla silnika i nie ma znaczenia dla jego żywotności – stanowi formę kontrolowanej modyfikacji parametrów.

Dla kogo jest przeznaczony chiptuning?

Choć powszechnie chiptuning kojarzy się głównie z samochodami sportowymi, nie należy ograniczać go jedynie do swoistego podwyższania osiągów nietypowych pojazdów. Zmiany w oprogramowaniu ECU pozwalają również na nową jakość w przypadku wszelkich innych pojazdów – również standardowych modeli. W sytuacji, gdy samochód jest odpowiednio zadbany pod względem eksploatacyjnym – od regularnej wymiany części zamiennych po tankowanie wysokiej jakości paliwa – tuning elektroniczny pozwala na podwyższenie mocy nawet o kilkadziesiąt proc. względem stanu początkowego.

Ważna jest tu indywidualizacja chiptuningu. Profesjonalne firmy specjalizujące się w elektronicznym dostrajaniu samochodów zapewniają nie tylko odpowiedni sprzęt – zaawansowane programatory czy oprogramowanie do precyzyjnej edycji map sterujących silnikiem – ale również pełną opiekę gwarancyjną.

Sprawdź naszą ofertę na chiptuning – atrakcyjny cennik usług oraz profesjonalizm wykonania sprawiają, że wydobędziemy z Twojego samochodu więcej niż możesz się spodziewać. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez formularz e-mail.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję politykę prywatności