fbpx

Chiptuning, czy inaczej chip tuning to – mówiąc najprościej – zwiększenie mocy silnika przy wykorzystaniu rezerw, które pozostawiła fabryka.

Chiptuning to bezpieczne zwiększanie mocy silnika!

Co daje chip tuning?

 • większa sprawność silnika,
 • większa dynamika jazdy,
 • niższe zużycie paliwa,
 • podwyższona elastyczność samochodu podczas jazdy,
 • lepsze przyspieszenie,
 • poprawa bezpieczeństwa jazdy poprzez skrócenie czasu wyprzedzania,
 • wyższa prędkość maksymalna,

Na czym polega chip tuning?

Podczas chip tuningu zmieniana jest zazwyczaj zawartość zewnętrznej pamięci programu sterującego silnikiem, która jest umieszczona w układzie scalonym. A układ scalony nazywany jest właśnie chipem. Stąd nazwa tego rodzaju tuningu – chip tuning.

Sterownik silnika nazywany ECU zaprogramowany jest w taki sposób, że decyduje o najważniejszych parametrach pracy silnika – m.in. o mocy i momencie obrotowym.

Co ciekawe producenci samochodów programują sterowniki silników w taki sposób, aby zachować rezerwę mocy. To właśnie ją wykorzystują mechanicy podczas chip tuningu.

Chip tuning samochodów osobowych polega więc na wprowadzeniu zmian w oprogramowaniu sterownika.

Chipowanie auta odbywa się w sposób bezpieczny, czyli taki, aby nie doprowadzić do uszkodzenia silnika. Dlatego chiptuning musi być przeprowadzany przez mechanika, który posiada odpowiednią wiedzę i wystarczające doświadczenie do tego, aby zwiększyć moc samochodu. Musi też posiadać właściwe oprzyrządowanie – m.in. hamownię 4×4.

W firmie Punkt Mocy w Chojnicach pracują fachowcy z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Posiadamy też sprzęt niezbędnych od przeprowadzenia chip tuningu.

Jak podnieść moc auta?

Do przeprowadzenia chip tuningu niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Bez niego fachowiec nie może zabrać się do pracy. Chipowanie auta rozpoczyna się od diagnostyki. Samochód trafia najpierw na hamownię 4×4. Podczas przeprowadzonego na niej badania mechanik jest w stanie ocenić stan i żywotność silnika.

Kluczowy będzie tu wykres z hamowni podwoziowej. Przed przystąpieniem do pracy mechanik musi też sprawdzić ciśnienie na cylindrach. Jeżeli wszystko jest w porządku, może zabrać się do pracy.

Po przeanalizowaniu wykresu z hamowni fachowiec będzie wiedział, w jaki sposób przeprowadzić chipowanie auta oraz o ile może zwiększyć moc silnika. Do chip tuningu będzie mu potrzebny zazwyczaj głównie komputer. Ponieważ podnoszenie mocy auta odbywa się poprzez wprowadzenie modyfikacji elektronicznych.

Dlaczego moc nie jest podnoszona w fabryce?

Powszechnie mówi się „pojechał, ile fabryka dała”. Ale zazwyczaj nie jest to prawdą. Kierowca może jechać z maksymalną prędkości, jaką obecnie jest w stanie osiągnąć jego samochód, ale nie jest to maksymalna fabryczna prędkość. Dlaczego? Ponieważ samochód wyjeżdża z fabryki z ograniczoną mocą silnika. Posiada za to rezerwę, którą można wykorzystać właśnie podczas chip tuningu.

Nie dość tego! Pomimo tego, że każdy model samochodu produkowany jest masowo w ogromnych ilościach, to dwa egzemplarze bardzo często różnią się liczbą koni mechanicznych. Co ciekawe auta będą mieć przy tym takie same silniki, identyczną liczbę cylindrów oraz ten sam moment obrotowy. Co więc je różni? Często jedyna różnica pomiędzy silnikami to elektronika, służąca do sterowania nimi. Wystarczy więc zmienić oprogramowanie, aby podnieść moc samochodu.

Koszty – to główny powód fabrycznego ograniczenia mocy silnika.

Producenci samochodów nie zwiększają mocy silnika aut głównie z powodu kosztów, które musieliby ponieść. Znacznie łatwiej jest prowadzić taśmową produkcję tych samych modeli samochodów z tymi samymi silnikami.

Poza tym klienci decydując się na kupno samochodu biorą też pod uwagę koszty, które poniosą podczas eksploatacji auta. Pierwszym wydatkiem, z jakim powinni się liczyć, jest opłacenie składki za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kierowców (tzw. OC). Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników – m.in. od mocy silnika. Również wysokość innych opłat może być uzależniona od mocy samochodu – np. podatki. Dlatego nowe auta, które trafiają na rynki krajów Europy Zachodniej mają zazwyczaj mniejszą moc niż te same modele sprzedawane w Stanach Zjednoczonych albo w Japonii.

Chiptuning w Punkt Mocy Chojnice

Wszystkie auta poddawane chip tuningowi w naszym serwisie objęte są 3-letnią ubezpieczoną gwarancją. Dodatkową polisą objęte są naprawy przeprowadzone w serwisie Punkt Mocy.

Oferujemy chip tuning różnych typów pojazdów i nie tylko:

 • aut osobowych,
 • ciężarówek,
 • samochodów dostawczych,
 • kamperów,
 • maszyn rolniczych,
 • maszyn budowlanych,
 • łodzi.

Zajmujemy się również chip tuningiem samochodów objętych gwarancją producenta.

Wówczas podnoszenie mocy auta polega na dołożeniu zewnętrznego modułu, który można w każdej chwili zdemontować. Wystarczy odpiąć jedną wtyczkę, nie ingerując przy tym w oryginalną wiązkę auta.

MASZ PYTANIA, ODNOŚNIE OFERTY? CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? ZADZWOŃ

+48 787 980 650

Kontakt